Dordrecht, Netherlands

Problemen met honderden graven op begraafplaats: 'Heel erg vervelend'

Van 472 graven zijn er problemen met het ontbindingsproces bekend RTV Dordrecht
Honderden graven op de begraafplaats Essenhof in Dordrecht kampen met problemen. Lichamen in zogeheten keldergraven zijn na het aflopen van de grafrechten - 10 of 15 jaar - nog niet volledig vergaan. Volgens de gemeente ontbreekt het aan 'de juiste omstandigheden' door de constructie van de graven, zoals voldoende ventilatie.
Corrado Francke | 19 augustus 2024 13:00 | Aangepast op 19 augustus 2024 12:44
Over de precieze oorzaak tast men nog in het duister. De begraafplaats heeft al verschillende maatregelen genomen, zoals andere manieren van ontluchten en het aanbrengen van een zandlaag onderin het graf.

De keldergraven, die bestaan uit vier lagen, zijn algemene graven. Daarin is het van belang dat lichamen sneller vergaan dan in een particulier graf, om zo meer ruimte te maken voor nieuwe overledenen.

Eerste signalen in 2017
In 2007 is aan de zuidkant van de begraafplaats begonnen met dit type graven. Tien jaar later, toen de eerste grafrechten van de keldergraven afliepen, waren de eerste signalen van het onvoldoende vergaan van lichamen.

Inmiddels is duidelijk dat er in 472 graven problemen zijn met het ontbindingsproces. Er zijn 'sterke aanwijzingen' dat nog meer van de in totaal 2600 keldergraven op Essenhof met de kwaal te maken hebben. "Dit is voor iedereen een teleurstellende gang van zaken", reageert teamleider Marcel de Jong van de begraafplaats.
Begraafplaats Essenhof, met bovenin de keldergraven Corrado Francke
Het nieuws kwam naar buiten door politieke vragen van de Fractie van Waardhuizen. Raadslid Marco Stam kreeg lucht van de problemen, twijfelde of hij de vragen moest stellen maar wilde toch graag meer duidelijkheid. "Het wordt op den duur toch wel openbaar. Anderzijds vinden we dat het vraagstuk van die omvang is dat we antwoorden willen hebben hoe het nu precies zit."

Belangrijkste vraag: hoe nu verder? Vanwege de problemen is de 'ruiming' naar anonieme graven in ieder geval uitgesteld. Dat wordt normaal gesproken gedaan als nabestaanden niet kiezen om het lichaam te cremeren of het herbegraven in een particulier graf. Aan Essenhof de taak om een passende oplossing te zoeken.

Uitgebreider onderzoek
"Het is een proces waar je meer deskundigheid voor nodig hebt om dat goed te volgen, juist omdat allerlei verschillende omstandigheden bepalen hoe het ontbinden verloopt. Dat is voor ons de stap die we hierin gaan zetten", zegt De Jong, die uitgebreider onderzoek aankondigt.

De gemeente Dordrecht ging een persbericht van vorige week al in op de vraag waarom de problemen niet eerder naar buiten zijn gebracht. "We willen nabestaanden niet ongevraagd in aanraking brengen met informatie die afbreuk doet aan de herinneringen die ze hebben aan hun partner, familielid of vriend. Het is onnodig en uit onderzoek blijkt dat dit als schokkend wordt ervaren. Nabestaanden stellen hierover ook geen vragen."

Lees ook

Zwijndrecht eert verzetskoerier Jeanne Berkelaar met eigen park

In Zwijndrecht werd in het afgelopen jaar één straat vernoemd. Bijzonder is het dus des te meer dat ...

Streek viert 80 jaar bevrijding met festivals, optochten en vuurwerk

De streek vierde volop feest tijdens Bevrijdingsdag. Talloze vrijheidsvuren, festivals, maaltijden e...

Nieuwe entree Station Dordrecht maakt kans op architectuurprijs

De vernieuwde achteringang van Station Dordrecht is genomineerd voor een architectuurprijs van vakbl...

Treinverkeer urenlang plat na aanrijding bij station

Het treinverkeer rond station Dordrecht Zuid heeft dinsdagochtend lange tijd stil gelegen. Een perso...

Ronald verloor zijn benen door een bermbom, toch viert hij vandaag zijn vrijheid

Militair Ronald van Dort rijdt in 2008 door de woestijn in de Afghaanse provincie Uruzgan. Een bermb...

Deze week in Rijnmond Lokaal: vernielde Stolpersteine, wegpiraten en oorlogsverhalen

Het tv-programma Rijnmond Lokaal is normaal gesproken vaste prik op maandag op TV Dordrecht. Door de...