gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Problemen met honderden graven op begraafplaats: 'Heel erg vervelend'

9c71ebbdc5342c54bce2af0d6bce2935

Honderden graven op de begraafplaats Essenhof in Dordrecht kampen met problemen. Lichamen in zogeheten keldergraven zijn na het aflopen van de grafrechten - 10 of 15 jaar - nog niet volledig vergaan. Volgens de gemeente ontbreekt het aan 'de juiste omstandigheden' door de constructie van de graven, zoals voldoende ventilatie.

Corrado Francke |  | Aangepast op
Over de precieze oorzaak tast men nog in het duister. De begraafplaats heeft al verschillende maatregelen genomen, zoals andere manieren van ontluchten en het aanbrengen van een zandlaag onderin het graf.

De keldergraven, die bestaan uit vier lagen, zijn algemene graven. Daarin is het van belang dat lichamen sneller vergaan dan in een particulier graf, om zo meer ruimte te maken voor nieuwe overledenen.

Eerste signalen in 2017
In 2007 is aan de zuidkant van de begraafplaats begonnen met dit type graven. Tien jaar later, toen de eerste grafrechten van de keldergraven afliepen, waren de eerste signalen van het onvoldoende vergaan van lichamen.

Inmiddels is duidelijk dat er in 472 graven problemen zijn met het ontbindingsproces. Er zijn 'sterke aanwijzingen' dat nog meer van de in totaal 2600 keldergraven op Essenhof met de kwaal te maken hebben. "Dit is voor iedereen een teleurstellende gang van zaken", reageert teamleider Marcel de Jong van de begraafplaats.
4ade5215d0b3e2af20ee8cf13cd983e2
Het nieuws kwam naar buiten door politieke vragen van de Fractie van Waardhuizen. Raadslid Marco Stam kreeg lucht van de problemen, twijfelde of hij de vragen moest stellen maar wilde toch graag meer duidelijkheid. "Het wordt op den duur toch wel openbaar. Anderzijds vinden we dat het vraagstuk van die omvang is dat we antwoorden willen hebben hoe het nu precies zit."

Belangrijkste vraag: hoe nu verder? Vanwege de problemen is de 'ruiming' naar anonieme graven in ieder geval uitgesteld. Dat wordt normaal gesproken gedaan als nabestaanden niet kiezen om het lichaam te cremeren of het herbegraven in een particulier graf. Aan Essenhof de taak om een passende oplossing te zoeken.

Uitgebreider onderzoek
"Het is een proces waar je meer deskundigheid voor nodig hebt om dat goed te volgen, juist omdat allerlei verschillende omstandigheden bepalen hoe het ontbinden verloopt. Dat is voor ons de stap die we hierin gaan zetten", zegt De Jong, die uitgebreider onderzoek aankondigt.

De gemeente Dordrecht ging een persbericht van vorige week al in op de vraag waarom de problemen niet eerder naar buiten zijn gebracht. "We willen nabestaanden niet ongevraagd in aanraking brengen met informatie die afbreuk doet aan de herinneringen die ze hebben aan hun partner, familielid of vriend. Het is onnodig en uit onderzoek blijkt dat dit als schokkend wordt ervaren. Nabestaanden stellen hierover ook geen vragen."

Lees ook

tanteteut

Deze gemeente krijgt weer een feestcafé: ‘Pas naar huis als de lichten aan gaan’

Alblasserdam krijgt er een nieuw café bij: Tante Teut opent donderdagavond om 21.00 uur haar deuren. De horecabroers Dennis en Robin Speksnijder openen de zaak met Bjorn Rogmans. Met dit feestcafé willen ze een plek creëren waar bezoekers samenkomen voor een drankje en gezelligheid.

begraafplaatsessenhofmilitair

Dordtse militair wordt herbegraven op ereveld Essenhof

De Dordtse militair Daniël van der Munnik wordt volgende week herbegraven op het ereveld op begraafplaats Essenhof in Dordrecht. Hij kwam in 1940 om op vliegpark Bergen en was toen 20 jaar.

nk20260905NKS02061

Verre uitwedstrijd voor FC Dordrecht in eerste ronde KNVB Beker

FC Dordrecht neemt het in de eerste ronde van de KNVB Beker op tegen derdedivisionist SC Genemuiden. De Dordtenaren kwamen vrijdag als laatste uit de koker tijdens de loting in het ESPN-programma De Voetbalkantine.

festival

Doet Dordrecht gooi naar titel Culturele Hoofdstad van Europa?

Het college van burgemeester en wethouders wil Dordrecht aanmelden voor de titel Europese Culturele Hoofdstad 2033. De gemeenteraad wordt gevraagd om daarmee in te stemmen. Of Dordrecht uiteindelijk echt kandidaat wordt, is nog niet zeker.

foto westwerkt 2

Minister opent Dordt West Werkt in Wielwijk: 'Belangrijke eerste stap'

In Wielwijk is het initiatief Dordt West Werkt van start gegaan. In aanwezigheid van minister Thierry Aartsen (VVD) van Werk en Participatie werd een lint doorgeknipt. Dordt West Werkt ondersteunt bewoners in hun ontwikkeling naar werk en meedoen in de samenleving.

aszmeldingbrand

Kortsluiting in ziekenhuis, zorg gaat door

Een kortsluiting in een transformatorruimte in het Albert Schweitzer ziekenhuis in Dordrecht heeft donderdagochtend voor rookontwikkeling gezorgd. Ook viel de stroom korte tijd uit, meldt een woordvoerder van het ziekenhuis.