gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Joodse trainer Árpád Weisz vandaag 125 jaar

d86f7ac4d0898dcd2bacfdc56548d652.jpg

De Joodse trainer Árpád Weisz, die werkzaam was voor DFC, zou vandaag precies 125 jaar oud zijn geworden. Onlangs was de Hongaar veel in het nieuws omdat DFC zijn herdenkingsplaquette uit de kantine heeft verwijderd.

Vivian Rutte |  | Aangepast op
Weisz, geboren op 16 april 1896. Hij maakte furore in onder meer Bologna, waar hij nog steeds geroemd wordt om zijn innovatieve manier van voetballen. In de Italiaanse stad hangt ook een plaquette op het stadion, daar is Weisz in januari tijdens de Italiaanse herdenkingsdag van de Tweede Oorlog al uitgebreid geeërd.

Weisz wordt in heel Italië nog steeds gezien als voetbalgrootheid; zo zijn er diverse straten naar hem vernoemd, bestaat er een boek over hem, en heeft het Hebreeuws Museum in Bologna in 2018 nog een hele tentoonstelling aan hem gewijd. Daar waren ook foto’s van zijn tijd in Dordrecht te zien.

Weisz kwam terecht in Dordrecht, omdat hij zijn glansrijke voetbalcarrière in Italië moest afbreken toen Mussolini aan de macht kwam. Hier ging hij aan de slag als trainer bij DFC, waar hij eveneens hoge ogen gooide. In de Tweede Wereldoorlog werd hij met zijn familie gedeporteerd en vermoord in Auschwitz.

Ook bij DFC hing dus een plaquette, die door het bestuur van de kantine naar een andere ruimte was verplaatst. Daar was archivaris Arie Heijstek het niet mee eens, en nam de plaquette van Weisz mee naar huis. Er wordt nog gezocht naar een nieuwe geschikte plek, ook is er een plan om een pad naar hem te vernoemen bij het Weizigtpark. De Stolpersteine voor Weisz en zijn gezin liggen nog wel voor hun huis in de Dordtse binnenstad.

Lees ook

uitreiking johan de witt speld.jpg

Gert van Engelen ontvangt Johan de Witt-speld

Gert van Engelen is sinds vrijdag trotse eigenaar van de Johan de Witt-speld. De onderscheiding wordt toegekend als waardering voor zijn inzet voor het vertellen van de levensverhalen van weggevoerde en vermoorde Joodse Dordtenaren tijdens de Tweede wereldoorlog.

fotoartikelijssmaak.jpg

Met deze ijssmaken kom jij de warme dagen wel door

Mei is zomers begonnen, en dus zijn de ijssalons in trek. Een bolletje chocola of vanille is op veel plekken wel te krijgen, maar tegenwoordig liggen er ook bijzondere smaken als hazelnootgebak of After-Eight in de vitrine. Hoe valt dat in de smaak? “After-Eight is mijn lievelingssmaak aller tijden.”

naeffoto.png

Eerste vrouwenstandbeeld in Dordt? Er is zelfs een onthullingsdag in gedachten

Een standbeeld met een vrouw in de hoofdrol? In Dordrecht is er nog geen voorbeeld van, maar daar komt de komende jaren misschien verandering in. Onlangs werd namelijk een plan overhandigd voor een beeld van voormalig schrijfster Top Naeff. “Ze was echt een vakvrouw, daarom moet ze geëerd worden.”

voormonique.png

Auto botst tegen geluidswal, muur komt op spoor

Een auto is vrijdagochtend tegen een geluidsmuur tussen het spoor en de Transvaalstraat in Dordrecht gebotst. Daar ging een aanrijding met een andere auto aan vooraf.

IMG-20260428-WA0021.jpg

Geëvacueerde bewoners Spuiweg nog niet naar huis na grote brand

De oorzaak van de brand aan de Spuiweg van afgelopen dinsdag is nog steeds niet bekend, laat de politie weten. De buren die eerder deze week werden geëvacueerd, hebben vooralsnog niet thuis kunnen slapen en worden sindsdien elders opgevangen.

rijnmondzonnig.jpg

Vandaag een stralende dag met 25 graden, maar daarna slaat het weer om

De maand mei is vandaag begonnen en doet dat met zomerse temperaturen! Dat betekent dat de temperatuur zal gaan oplopen naar 25 graden en plaatselijk kan het zelfs 26 graden worden.